Scroll me

Turystyka industrialna w Bydgoszczy, mieście wody, techniki i rzemiosła

Projekt: Koncepcja zarządzania dziedzictwem przemysłowym miasta Bydgoszczy

Zamawiający: Urząd Miasta Bydgoszcz

Wyzwanie

Bydgoszcz od lat pozostaje w cieniu sąsiedniego Torunia. Równocześnie jest intensywnie rewitalizowana i staje się coraz atrakcyjniejszą destynacją turystyczną. Żeby przemianom miejskiego życia i krajobrazu towarzyszyła zmiana wizerunku, Bydgoszcz musi określić swój charakter i znaleźć jego wyjątkowe cechy. Podjęliśmy się tego wyzwania, pracując nad koncepcją miejskiego szlaku kulturowego o tematyce przemysłowej.

Działanie

Wyszliśmy z założenia, że szlak, chcąc uatrakcyjnić miasto, musi łączyć nie tylko obiekty dziedzictwa, ale i środowisko osób zaangażowanych w ich utrzymanie i udostępnianie - pasjonatów, gospodarzy i organizatorów turystyki. Z ich udziałem przeprowadziliśmy serię warsztatów. Określiliśmy myśl przewodnią szlaku – miasto, ludzie i technika przy drodze wodnej - która stała się inspiracją do tworzenia opowieści o mieście z perspektywy śladów jego industrialnej przeszłości.

Efekt

Powstał wyjątkowy produkt – Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O. Łączący tak różne obiekty, jak Kanał Bydgoski, Fabryka Obrabiarek do Drewna, Introligatornia Biblioteki Publicznej, restauracja z browarem czy Muzeum Mydła i Historii Brudu. Powstały linie narracyjne, stanowiące zalążek szlakowych ofert i opowieści.
Szlak TeH2O otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie Destination of Sustainable Cultural Tourism 2015’ organizowanym przez Europejską Sieć Turystyki Kulturowej.

Wróć do portfolio