Scroll me

Promocja polskiej nauki w Berlinie

Projekt: Trzy wystawy polskiej nauki i wzornictwa w Berlinie

Zamawiający: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Wyzwanie

Instytut Polski w Berlinie co rok włącza się w przygotowanie Długiej Nocy Naukowców – jednego z największych w Niemczech wydarzeń popularyzujących naukę. Podjęliśmy się przygotowania trzech wystaw prezentujących polską naukę i projektowanie przemysłowe w sposób atrakcyjny dla berlińskiej publiczności.

Działanie

Na tematy wystawy wybraliśmy realizacje polskich projektantów współpracujących z naukowcami. Polska scena designu obfituje w obiecujące projekty niekomercyjne, akademickie i startupy. Niektóre z nich, jak perowskity - nowe ogniwa solarne czy artystyczne stalowe meble Oskara Zięty są już rozpoznawalne na świecie. Sięgnęliśmy też po mniej znane projekty, które mierzą się z najważniejszymi problemami cywilizacji: tania energia, badanie niedostępnych człowiekowi przestrzeni, rehabilitacja osób niepełnosprawnych. Te realizacje były dla nas pretekstem, by opowiedzieć o pasji osób, które je tworzą, pokazać moc odkrywania tajemnic świata i wykorzystania sił natury.

Efekt

Przygotowaliśmy trzy wystawy: Roboter märchen (bajki robotów), WissensSpaß (nauka to zabawa), DESCIENCE (Design + Science from Poland). Publiczność mogła nie tylko oglądać najciekawsze, często jeszcze eksperymentalne projekty, przy okazji poznając ich twórców, ale też zwiedzić ekspozycje z przewodnikiem. Wystawy były interaktywne, np. goście mogli zabawić się w młodych konstruktorów. Toczyły się ożywione dyskusje o nauce, projektowaniu i wyzwaniach, jakie dziś stoją przed designerami. Specjalnie stworzone projekty graficzne dawały prezentacjom wyjątkową oprawę.

Wróć do portfolio