Koncepcja Szlaku TeH20 w Bydgoszczy

 

Szlak Wody Rzemiosła i Techniki TeH2O w Bydgoszczy


Wyzwanie

Bydgoszcz od lat pozostaje w cieniu turystycznej stolicy regionu – Torunia. Równocześnie miasto jest intensywnie rewitalizowane i staje się coraz atrakcyjniejszą destynacją turystyczną. Żeby przemianom miejskiego życia i krajobrazu towarzyszyła zmiana wizerunku na zewnątrz, Bydgoszcz musi na nowo określić swój charakter i znaleźć jego wyjątkowe cechy. Szansa na to pojawiła się podczas pracy nad szlakiem turystycznym o tematyce przemysłowej.

 

Działanie

Pracując nad szlakiem przyjęliśmy, że aby mógł on podnosić atrakcyjność turystyczną miasta, to przede wszystkim musi łączyć autentycznie osoby zaangażowane w jego powstanie i utrzymanie. Przeprowadziliśmy serię spotkań warsztatowych przy udziale przyszłych organizatorów ofert szlakowych. Wspólnie określiliśmy tematykę przewodnią szlaku – miasto, ludzie i technika przy drodze wodnej.

 

Efekt

W wyniku naszych prac powstał wyjątkowy szlak miejski, łączący tak różnorodne obiekty, jak Kanał Bydgoski, Fabryka Obrabiarek do Drewna, Introligatornia Biblioteki Publicznej, restauracja z browarem czy Muzeum Mydła i Historii Brudu. Wszystkie te miejsca łączy fakt, że są one związane z historią rozwoju przemysłu w mieście przy drodze wodnej. Identyfikacja graficzna szlaku i plan jego promocji skupia się na pasjonatach i miłośnikach Bydgoszczy, dzięki którym istnieją obiekty na szlaku. Wokół jego tematyki i z wykorzystaniem obiektów udało sie stworzyć kilkanaście ofert turystycznych. Zaraz po swoim otwarciu we wrześniu 2015 roku, szlak TeH2O otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie Destination of Sustainable Cultural Tourism 2015’ organizowanym przez Europejską Sieć Turystyki Kulturowej.

Koncepcja Szlaku TeH20 w Bydgoszczy / Galeria