Wystawa interaktywna „Bajki robotów”

 

Wystawa interaktywna Bajki robotów

 

Wyzwanie

Instytut Polski w Berlinie włączył się w przygotowanie Długiej Nocy Naukowców – jednego z największych w Niemczech wydarzeń popularyzujących naukę. Podjęliśmy się stworzenia prezentacji polskich osiągnięć naukowych, która będzie atrakcyjna dla berlińskiej publiczności.

Działanie

Na temat wystawy wybraliśmy polską robotykę. Polacy mają na tym polu duże osiągnięcia. Polska scena robotyki obfituje w projekty nie komercyjne, akademickie i startupy, które są jednak rozpoznawalne na świecie. Do prezentacji wybraliśmy projekty, które mierzą się z najważniejszymi problemami cywilizacji: tania energia, badanie niedostępnych człowiekowi przestrzeni i rehabilitacja osób niepełnosprawnych. Chcieliśmy poprzez roboty opowiedzieć o pasji ludzi, którzy je tworzą i pokazać w ten sposób odwieczny ludzki pęd do zrozumienia i zdobycia świata.

 

Efekt

Publiczność Nocy Naukowców mogła nie tylko oglądać najciekawsze polskie roboty, ale także posłuchać, jak się je tworzy, poznać ich twórców i spróbować własnych sił w warsztacie młodych konstruktorów. Zwiedzający wystawę spędzali tu więcej czasu, niż mogła na to wskazywać jej niewielka powierzchnia. W Instytucie Polskim toczyły sie ożywione dyskusje o nauce i projektowaniu robotów. Nie do poznania zmieniła się też przestrzeń instytutu, dzięki odważnej aranżacji wystawy.

Wystawa interaktywna „Bajki robotów” / Galeria